Wiosna, a z nią trudny czas dla alergików.
Chociaż za oknem nie do końca to widać, ale mamy już wiosnę. Trudny okres dla osób uczulonych na pyłki drzew i roślin. Rozróżniamy 4 najpopularniejsze grupy alergii:
- pokarmowa – spożycie np. krowiego mleka, orzechów, cytrusów, zbóż.
- iniekcyjna – uczulenie na składnik leku podanego w zastrzyku jak i doustnie.
- kontaktowa – alergenem może być biżuteria, niektóre konserwanty zawarte np. w kosmetykach.
- wziewna – Czynnikami uczulającymi mogą być roztocza kurzu domowego, pyłki drzew, pleśń oraz sierść zwierząt domowych.
Alergia wziewna inaczej zwana sezonową dotyka najwięcej społeczeństwa na wiosnę. Jako alergik wiem co to znaczy mieć przekichane i podzielę się z wami kalendarzem pyleń.
Z racji tego, że mamy miesiąc kwiecień to od niego zaczniemy.
W kwietniu najmocniej pylą brzoza oraz dąb, średnie zapylenie daje nam w pierwsze połowie kwietnia topola, które maleje już przy drugiej połowie tego miesiąca. W drugiej połowie kwietnia rozpoczynają się kwitnienia traw, chyba najgorsze co może być dla uczulonych na trawy.
Maj: uczulają nas dąb, babka, szczaw, trawy oraz pokrzywa.
Czerwiec: do alergenów z maja dochodzi komosa. Największe stężenie alergenów w czerwcu posiadają trawy.
Lipiec obfituje w pylenie : Traw i pokrzywy o bardzo wysokim stężeniu alergenów. Szczaw, komosa i bylica mają średnie stężenie alergenów. Babka o niskim stężeniu alergenów.
Sierpień. Największe stężenie alergenów otrzymamy z pokrzywy, średnie stężenie z traw, komosy, bylicy oraz ambrozji. Niskie stężenie alergenów należy do babki i szczawiu.
We wrześniu sytuacja z alergenami już się troszkę uspokaja, bo średnie i niskie stężenie utrzymuje się dla traw, babki, pokrzywy, komosy, bylicy i ambrozji.
W październiku niskie stężenie dla bylicy i ambrozji.
W okresie od stycznia do marca włącznie średnio i wysoko pylą leszczyna i olsza.
Nie możemy zapomnieć również o Alternariach i Cladosporium czyli potocznie mówiąc grzybach.
Cladosporium ma swoje stężenie alergenów cały rok ale najwyższe od maja do października, natomiast Alternaria rozpoczynają produkcję alergenów od połowy marca do połowy listopada, a największe stężenie alergenów przypada na okres od końca czerwca do połowy września.