Park Miejski im. Adama Mickiewicza

Park miejski powstał w 1912r. Z okazji 100-lecia jego utworzenia w 2012 r. postawiono tu pamiątkowy obelisk z piaskowca.

Nie była to jednak jedyna okazja, bowiem jak informuje umieszczona na cokole inskrypcja postument ma również upamiętniać nadanie Gryfowowi Śląskiemu praw miejskich w 1242 roku przez piastowskiego księcia Bolesława II Rogatkę.

Obelisk z piaskowca w parku miejskim
Obelisk z piaskowca w parku miejskim
Obelisk z piaskowca w parku miejskim
Obelisk z piaskowca w parku miejskim

Spacerując po parku miejskim natrafimy również na cokół z niemieckimi napisami, które po przetłumaczeniu brzmią:

Majątki giną lub przepadają

Klany i Rodziny wymierają

Lecz na pewno pozostanie

Chwała Czynów Zmarłych.

Na cokole znajdował się pomnik żołnierza. Został on postawiony celem upamiętnienia poległych mieszkańców miasta w czasie I wojny światowej.

Twórcą postumentu był znany rzeźbiarz urodzony w Gryfowie Śląskim Walter Volland. Pomnik został zdjęty i schowany z cokołu przez członków miejscowej grupy HJ na terenie parku przed wkraczającym w 1945 roku frontem niemieckim.

Pomnik  żołnierza w parku miejskim.
Pomnik żołnierza w parku miejskim. Źródło TMG.
Cokół w parku miejskim
Cokół w parku miejskim

W 2014r. odbyła się odnowa małej architektury w Parku Miejskim, którym głównym celem było przywrócenie funkcji rekreacyjno-integracyjnej tego miejsca. Park miejski był mocno zniszczony i niedoinwestowany.

Były stare ławki i kosze na śmieci, które nie dodawały estetyki temu wyjątkowemu zakątkowi. Do tej degradacji przyczyniły się także ostatnie powodzie, które poczyniły ogromne spustoszenie również w obrębie samego parku.  Dziś jak możemy zobaczyć na poniższych zdjęciach park jest zadbany, cieszy oko i zachęca do wypoczynku.

Po drugiej stronie parku przy ul. Młyńskiej usytuowany jest piękny pałac, w którym obecnie mieści się Przedszkole Publiczne, ale o tym w kolejnym materiale 🙂

Tekst pochodzi z jednej z tablic umieszczonych na terenie Gryfowa Śląskiego oraz innych źródeł. Zdjęcia są własnością ich autorów oraz znalezione w sieci. Podziękowania dla Towarzystwa Miłośników Gryfowa za udostępnienie zdjęć.

Możesz również polubić…